Balsüzen Makina Ücretsiz Kargo

En İdeal Su Motoru Tavsiyesi - Su Motoru Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tarih: 06.01.2023 16:37
En İdeal Su Motoru Tavsiyesi - Su Motoru Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
En İdeal Su Motoru Tavsiyesi - Su Motoru Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Su pompası, basınç kullanarak suyu bir noktadan diğerine taşımak için kullanılan bir makinedir. Modern zamanlarda su pompaları, endüstriyel endüstriler için su transferi, tarım endüstrileri, sulama ve konut amaçlı gibi çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır.

İster bir tarlayı suluyor, ister büyük bir felaketten sonra sel sularını temizliyor veya sadece havuzunuzu boşaltmak istiyor olun,  benzinli veya dizel yakıt ile çalışan su pompaları, işi hızlı bir şekilde yapacak güce sahiptir.
Su pompası satın alırken dikkat etmeniz gereken başlıca konu başlıklarını bu yazımızda sizler için derledik:

Akış Hızı
Bu genellikle su pompasının etkinliğidir. Debi, bir su pompasının, çoğunlukla dakikada litre cinsinden ölçülen belirli bir miktarda suyu pompalamak için harcadığı süreyi ifade eder. Su pompasını şantiyelerde veya çiftliklerde kullanacaksanız dakikada 2500 litreden fazla su basabilen bir pompa almalısınız. Dakikada 100 – 200 litre debisi olan bir pompa ise her türlü ev kullanımı için uygundur.

Emme Boyutu
Çoğu pompanın giriş boyutu 1 ila 6 inç arasındadır, ancak bazı durumlarda daha fazla olabilir. Santrifüj su pompaları da benzer şekilde çalışır, yani suyu girişten emer ve çıkış valfinden boşaltır. Bu durumda, bir giriş valfinin boyutu ne kadar büyük olursa, pompa o kadar fazla su pompalayabilir ve işi o kadar hızlı yapar.

Maksimum Basma Yüksekliği ve Basınç
Bir su pompasının maksimum basma yüksekliği, pompanın su pompalayabileceği yükseklik bakımından en uzun mesafeyi ifade eder. Örneğin, maksimum 60 metre basma yüksekliğine sahip bir su pompası alırsanız, bundan daha yüksek seviyelere su pompalamaya çalışırsanız, debi sıfır olacaktır. Genel olarak, seçtiğiniz pompa tipinin maksimum basma yüksekliği, suyu pompalamayı düşündüğünüz yükseklikten daha yüksek olmalıdır. 

Pompanın Kalitesi
Dikkate alınması gereken ilk şey, su pompasının markasıdır. Marka veya motor da size pompanın kalitesini söyleyebilir. Bir su pompasının kalitesinin nasıl olması gerektiği konusunda gerekli araştırmaları yapıp hâlâ endişeleriniz varsa, Balsüzen Makina nın profesyonel ekibinden konu ile ilgili uzman destek alabilirsiniz.

Pompalanacak Suyun Türü
Pompalayacağınız suyun türü de dikkate alınması gereken bir faktördür. Transfer pompaları yangınla mücadele pompalarından farklıdır. Diğer pompa türleri arasında kimyasal pompalar ve kirli su pompaları bulunur.

Daha Fazla Güç
Benzinli veya dizel su pompaları daha güçlüdür ve diğer pompa türlerine göre çok daha fazla suyu daha hızlı hareket ettirir. Sel temizleme veya bir şantiyeyi boşaltma gibi ağır hizmet uygulamaları için, benzin pompalarındaki dakikada daha yüksek galon (GPM) ve PSI değerleri, işi iki saat veya yirmi dakikada bitirmek arasındaki tüm farkı yaratır.

Çok Yönlülük ve Taşınabilirlik
Benzinle ve dizel yakıt ile çalışan bir su pompasını şantiyede ihtiyaç duyduğunuz her yere götürebilirsiniz ve pompayı çalıştırmak için elektriğe ihtiyaç duymazsınız.
Benzinli su pompaları, bahçe/tarım endüstrisi için favoridir çünkü pompalar sulama sistemlerine güç sağlamak için kullanılabilir veya traktörlere ve diğer tarım ekipmanlarına monte edilebilir 
İlgili Ürünler
Yükleniyor...