Balsüzen Makina Ücretsiz Kargo
Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme

Çapa Makinaları

Yükleniyor...

Çapa Makinesi Satın Alma Kılavuzu - Çapa Makinesi Çeşitleri ve Fiyatları

Çapa Makinesi Satın Alma Kılavuzu - Çapa Makinesi Satın Alırken Neye Dikkat Edilmeli?

Bir bahçeyi kürekle veya elle çapalamak son derece yorucu bir iştir. Kendi bahçenizi çapalamak için makine seçerken nelere dikakt etmeniz gerektiğini bu yazımızda bulacaksınız.

Çapa makinesi seçerken veya kiralarken bakılacak en önemli faktörler motor tipi, motor gücü, ve malzeme kalitesidir. Benzinli ve dizel çapa makinelerinin her birinin satın alırken dikkate alınması gereken kendi avantajları vardır.

Küçük bir bütçeye sahip olanlar, malzeme kalitesini en yüksek öncelik olarak belirlemelidir. Bu, makinenizi birkaç kullanımdan sonra bir yedek parça aramaya yol açabilir. Ucuz satın almak, genellikle iki kez satın almak anlamına gelir. Düşük maliyetli ancak kalitesiz bir çapa makinesi satın almak yanlış bir tasarruf anlamına gelebilir; bir çapa makinesinin  zamanla maruz kaldığı fiziksel baskılar ve gerilimler, malzeme kalitesi standartlara uygun değilse kırılmasına neden olabilir.

Motor Tipi
Toprağın cinsi, bahçenizin büyüklüğü, bütçe ve çapa yapmaya ne kadar zaman ayırabileceğiniz, satın almanız gereken çapa makinesi motor tipini etkiler.

Motor Gücü
Bir çapa makinesi üzerindeki motor ne kadar güçlüyse, kalın toprağı o kadar hızlı ve kolay bir şekilde döndürebilecektir. Küçük bir motor işinizi yavaşlatabilir veya zorlaştırabilir, bu nedenle aynı toprak parçası üzerinde birden fazla geçiş gerektirebilir. Çapa makinesi satın almadan önce motor gücü, aranacak en önemli özellik olmalıdır.

Toprağın Cinsi
Çapa makinesi satın alırken bakılması gereken ana kriterlerden biri, toprağın cinsidir. Toprak kayalık veya çok sertse, bahçe küçük olsa bile daha büyük çapa makinesi daha uygun olacaktır. Mini çapa makineleri, genellikle kazmak yerine yüzeyi atlayacağından toprağı düzgün bir şekilde işleyemez. Sert veya kayalık topraklarda mini yeke kullanmadan önce toprağı sürmeniz önerilir.

Bahçe Büyüklüğü
Göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer önemli kriter de çiftliğin veya bahçenin büyüklüğüdür. Küçük bir bahçe için (450 metre kareden az), bir mini çapa makinesi satın alabilirsiniz. Orta büyüklükteki bahçe için 5 veya 6 HP'lik çapa makinesi uygun olacaktır. 1500 metre kareden büyük bahçeler için 6 HP'nin üzerindeki çapa makineleri tavsiye edilir.

Motor Tipi
Genel olarak çapa makinelerinde 2 zamanlı motorlar mevcuttur. 2 zamanlı motorlar benzin/yağ karışımı ile çalışırken, 4 zamanlı motorlar yağ ve benzini karıştırma ihtiyacını ortadan kaldırır.

Toprak İşleme Derinliği
Çapa makinesinin yeteneklerini dikim ihtiyaçlarınıza göre eşleştirmenize yardımcı olur ve aynı zamanda verimliliği artırır. Çapa bıçakları yumuşak topraklarda maksimum derinliğe inse bile, toprağınızın sertliğine ve yapısına göre işleme derinliği biraz daha kısalabilir. Bunun için dikim ihtiyacınızı karşılayacak özelliklerde toprak işleme derinliğine sahip çapa makinesi seçmeniz daha uygun olacaktır.

Tekerlek Takımı
Makinenizi bir yerden bir yere kolayca taşıyabilmek için sökülüp takılabilir tekerleklere ihtiyacınız olabilir. Bu tekerlekler sayesinde yorulmadan çapalama işlemlerinizi kolayca başlayabilirsiniz.

Şanzımanlı Çapa Makinesi veya Otomatik Vitesli Çapa Makinesi Hangi Durumlarda Tercih Edilir?
Toprak yapısına veya çapalama derinliğinize göre farklı hızlarda çalışmanız gerekebilir. Çapa motoru kullanan kişinin yaşı ve kuvveti de makinenizin hızını ayarlamayı gerektirebilir.

 
  • Şanzımanlı Çapa Makinesi Nedir? (Manuel)
Toprağı çapalayan bıçakların (çapaların) dönme hızını ayarlamamıza imkân veren çapa motorlarına,
şanzımanlı çapa motoru denir. Vites geçişleri elle yapılır.

1.vites: Yavaş
2.vites: Orta veya hızlı
3.vites: hızlı (bazı modellerde 3. vites de mevcuttur)
  • Otomatik Şanzımanlı Çapa Makinesi Nedir?
Toprağı çapalayan bıçakların dönme hızını ayarlamak için en uygun vitesi kendisi belirleyen motorlara otomatik şanzımanlı çapa motoru denir.
Yani kullanıcı gaza ne kadar basarsa, vites de buna göre kendisi otomatik geçiş yapacaktır. 

Neden Balsüzen Makina'dan Çapa Makinesi Satın Almalıyım?
Firmamızdan satın olmuş olduğunuz tüm çapa makineleri orijinaldir ve ayırt edici seri numarasına sahiptir. Balsüzen Makina olarak çapa makinesi sevkiyat yoğunluğumuz çok fazla olduğundan dolayı, elimizde eski yıllara ait üretim tarihi olan çapa makineleri bulunmaz. Balsüzen Makina'dan daima en son üretim modelleri satın almış olursunuz. Üretici firmalar, arge çalışmaları sonucu yeni modellerde iyileştirme ve kalite çalışmalarını arttırmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra çapa makinenizi kapınıza kadar kargo ve anlaşmalı ambarlarımız ile ücretsiz bir şekilde teslim ediyoruz. Makinenizin kurulumu için sizlere uzaktan görüntülü destek oluyoruz. Satış sonrası tüm soru ve sorunlarınız ile alanında uzman personellerimiz özel olarak ilgileniyor.

Herhangi bir arıza durumunda ise direkt olarak Türkiye geneli yaygın yetkili servislere yönlendirmesini yapıp garanti kapsamında makinenizin ücretsiz tamir işlemlerini gerçekleştiriyoruz.
Yükleniyor...